top of page

O NÁS

Projekt Universe B vznikl na jaře 2017, kdy se do sestavy původní skupiny Mimozem přidal klávesista Daniel Šimek. S jeho příchodem se zásadně změnil styl hudby. Původní pop-rock získal tvrdší rysy a projekt se žánrově posunul do moderního metalu s progresivními prvky. Díky změně stylu bylo nutné upravit název projektu. A tak vzniklo Universe B.

Původní sestavu tvořili Robert Lapčík (kytara), Richard Lapčík (zpěv), Michal Mareček (baskytara) a Radim Večeřa (bicí). Po několika odehraných koncertech skupina začala pracovat na prvním singlu s názvem Alter Jesus. Během nahrávání se baskytarista Michal Mareček rozhodl z projektu odejít a na jeho místo nastoupil Michal Cálik.

Universe B v nové sestavě odehráli první koncert na brněnské Flédě, po boku kapel jako Titanic, Lunatic Gods, Dogma Art a Silent Stream of Godless Elegy. Po tomto koncertě skupina pokračovala v práci na singlu a přípravě natáčení klipu, který režíroval a produkoval Mejla Basel.

IMG_0321.jpg

Richard Lapčík

prošel asi každým možným hudebním stylem od popu, až po nejtvrdší okrajový žánr death metal. Okrajově se věnoval i klasickému zpěvu díky soukromým hodinám klasického zpěvu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Nabídku zpívat muzikál v městském divadle Brno zamítl, jelikož preferuje pouze vlastní originální tvorbu.

 

Hlavními pěveckými vzory jsou Pavarotti, George Michael, Joey Tempest, James Labrie a Chuck Chuldiner.


Mezi jeho oblíbené kapely a interprety patří Dream Theater, Death, Europe, Metallica, Queen, Helloween, Leprous, Bon Jovi, Alter bridge,  Depeche Mode, Empire of Sun, Kreator, Katie Melua, Vanessa Carlton, Jana Kratochvílová a další.

Robert Lapčík

začal v roce 1987 jako baskytarista v kapele Decapitator. V roce 1988 tento post zastával v kapele M.S.R. V roce 1989 založil spolu s bratrem Richardem Lapčíkem a Mirkem Čermákem (Pasha) kapelu HAPPY DEATH a začal hrát na kytaru. HAPPY DEATH má na kontě pouze dvě dema: New-hi-tec ( 1997 ) a kritiky velmi oceňované Altering the Technology (1998). V roce 1998 se HAPPY DEATH zůčastnil vyhledávací soutěže rockových kapel Jim Beam Rock, kde z více jak 600 kapel, skončili na druhém místě. V roce 2002 spolupracoval s kapelou INNER FEAR na CD Thanalogy. V roce 2005 v nové sestavě natočil s kapelou Happy Death CD 1st Technology.
 

V roce 2013 založil spolu s bratrem a Ondrou Mazalem pop rockovou kapelu se sklonem k glam rocku MIMOZEM. Bylo natočeno několik singlů. Do řad kapely nastoupil mladý a talentovaný Radim Večeřa. V roce 2018 usíná v hybernaci. V tomto roce zakládá spolu s bratrem , Radimem Večeřou a Danem Šimkem UNIVERSE B.

Robert Lapčík
Michal Cálik

Michal Cálik

pochází ze Žiliny (SK). Od 13 let hraje na trubku, kterou vystudoval na konzervatoři v Žilině. Později začal studovat na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Obor jazzová interpretace. Dále studoval na KUG Graz (AT) u Jima Rotondiho (jazzová trubka). V současné době studuje magisterský stupeň na Katedře jazzové interpretace pod vedením Juraje Bartoše.

Spolupracoval s umělci a soubory jako Radovan Tariška Little Bigband, Peter Lipa, Tibor Feledi Kairos Quintet, Peter Adamov & friends a mnoho dalších. Mezi jeho vlastní projekty patří The Dudes Of Ellington (Swing) a HQ&Collective (modern jazz).

 

Absolvoval workshopy u světových hráčů jako Avishai Cohen (trubka), Peter Herbert, Dough Hammond, Chris Potter a dalších.

Daniel Šimek

se narodil ve Vídni roku 1994. Studoval hru na klavír na brněnské konzervatoři a souběžně navštěvoval soukromé hodiny kompozice. Už během studia na konzervatoři začal hrát ve skupině Alia Tempora na klávesy, kterou opustil asi po ročním působení. Po odchodu založil s bubeníkem Radimem Večeřou a zpěvačkou Renatou Buškovou metalový projekt Propagande, se kterým vydali dva singly. V tomto projektu hrál na baskytaru. V průběhu působení v Propagande, začal svá studia na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde studuje kompozici a od roku 2018 orchestrální dirigování. V roce 2017 se s Radimem Večeřou spojili znovu a začali nový projekt - Universe B.

Působí též jako umělecký vedoucí souboru Mirror Ensemble, který je zaměřený na soudobou minimalistickou a ambientní hudbu. V jeho dosavadní kariéře měl možnost spolupracovat s orchestry jako Moravská Filharmonie Olomouc, nebo s Pražskou Komorní Filharmonií. V roce 2018 byla premiérována jeho komorní opera „Neznámá“ v rámci festivalu Janáček Brno 2018. Jeho skladby zazněly na festivalech v Dánsku a v Rumunsku.

IMG_0256.jpg
Radim Večeřa

Radim Večeřa

pochází ze Šternberka, kde také začal hrát na bicí v roce 2006 pod vedením učitele Vlastimila Oulehly. Nehrál pouze na bicí soupravu, ale byl i členem bicího ansámblu Groovy Mallets. V roce 2011 začal studovat na konzervatoři v Brně, kde se nejvíce věnoval bicí soupravě pod vedením Ctibora Bártka. Už na této škole se začal pořádně věnovat metalu a technikám tohoto stylu. Na konzervatoři se seznámil s klávesákem Danielem Šimkem a vytvořili spolu metalovou kapelu Propagande. Po pár letech se kapela rozpadla, kvůli rozdílným názorům. 

Později se přidal do pop rockové kapely Mimozem, kam ho pozval Robert Lapčik. Tady se začínalo uvažovat o přechodu do jiného stylu a tak vznikla kapela Universe B, ke které se přidal Daniel Šimek a později Michal Cálik. Momentálně hraje ve dvou metalových kapelách a studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně obor bicí nástroje.

bottom of page